Eskişehirspor Arması

Eskişehirspor Arması

Eskişehirspor 19 Haziran 1965 yılında Eskişehir’de, kurulmuştur. Futbol kulübü şehrin alt takımlarından olan Akademi Gençlik, İdmanyurdu ve Yıldıztepe  kulüplerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kurulan bu kulubün ilk başkanlığına Aziz Bolel seçilir. İlk dönemlerden bu yana takıma birsürü lakap takılmış bir sürü tezahürat türetilmiştir. Kırmızı Şimşekler takıma gene olarak takılan lakap olarak akıllarda yer edinmiştir. ES ES ES Kİ Kİ Kİ ESKİ ESKİ ES ise en çok ağızlarda yer edinen marş olmuştur.

Eskişehirspor tamamıyla halkı birleşmiş bir takım olarak birde bando takımı vardır. ES ES bando olarak bilinen bu grup tamamıyla gönüllülerden oluşmakta ve gelen taraflara müzik ziyafeti vermektedir. Bir takım bu gibi şeyler sayesinde yücelmekte ve yükselmektedir ancak takımı takım yapan diğer en önemli etken ise armadır. Çünkü görsellik insan hafızasında en önce gelmektedir. Bir takım aklımıza geldiğinde ilk aklımıza gelen görsel o takımın armasıdır.

eskisehir armasi

eskisehir armasi

Peki Eskişehir dediğimizde aklıma ne gelir? Tabi ki de kırmızı ile siyahın aşkını harmanlanışı gelir. İkinci akla gelen görsel ise futbol topu üzerinde ki ES yazısıdır. Bu armanın enteresan bir hikayesi vardır. Kuruluş yılı olan 1965 yılında yönetim kurulunda olan Nafiz Yazıcıoğlu bir gün dergi okurken Fransa’da şampiyon olan Stade Rennais takımını ve armasını görmüştür. Nafiz Yazıcıoğlu bey bu armadan çok etkilenmiş ve kurdukları takımın armasını tasarlamada bu olay onu derinden etkilemiştir. Günlerce düşünen Nafiz Bey içini yiyen kurtları bir kenara bırakmış ve sonunda Başkan Aziz Bolel’in makamına gitmiştir.

Nafiz Beyin bu heyecanına anlam veremeyen Başkan Aziz Bolel nedenini sormuş ve sonunda Nafiz Bey hem dergide resmi göstermiş hemde hayalindeki armayı başkana detaylı bir şekilde anlatmıştır. Başkan Aziz Bolel bu fikri çok beğenmiş ve hem bu takımın amblemini temel alarak bu renkler doğrultusunda bir tasarlama fikrini benimsemiştir. Aklındaki fikirleri kağıt üstüne geçiren Başkan Aziz Bolel Eskişehir’i anlatan da bir arma olmasını istemesi sebebi ile kocaman Bir ES yazısını şimşeğe benzeyecek şekilde tamamen kendi tasarlayarak bir ressama çizdirmiştir. Bu arma tamamen Eskişehir sporu temsil etmektedir ve bir sürü takımın korkulu rüyası olmayı bu arma ve şanlı formaları ile başarmışlardır. Eskişehir’in bu mükemmel armasının olan ürünleri Eskişehir kulübü satış mağazası esstorium‘dan edinebilirsiniz.